ازدیاد اخبار جشنواره‌ها و جوایز ادبی در آخرین هفته دی‌ماه

فرهنگی
برترین ارائه دهنده خدمات اجاره خودرو در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات اجاره ماشین عروس در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات اجاره ون در تهران

وب سایت آسمان در راستای ارائه اخبار در زمینه های گونان اقدام به ارائه خبردرضمینه فرهنگی خود با بهترین گرداوری خبر از معتبر ترین منابع به نقل از خبرگذاری ایسنا نموده. لذا در این ضمینه شما را به مطالعه خبر فوق به نقل از خبر گذاری ایسنا مینماید.

یک‌هفته با کتاب؛

ازدیاد اخبار جشنواره‌ها و جوایز ادبی در آخرین هفته دی‌ماه

ازدیاد اخبار جشنواره‌ها و جوایز ادبی در آخرین هفته دی‌ماه

هفته‌ای را که گذشت از نظر تعداد اخبار حوزه کتاب و نشر، باید هفته جشنواره‌ها و جوایز ادبی نامید.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش «یک‌هفته با کتاب» آخرین هفته دی‌ماه دربردارنده ۱۶ خبر مهم و برگزیده از اخبار حوزه کتاب و نشر کشور است که نسبت به گزارش هفته پیش، ۵ خبر بیشتر دارد.

هفته پیش، با در نظر گرفتن ۳ خبر برگزیده از رونمایی‌های کتاب که مربوط به کتاب‌های «اندیشه‌های امام خمینی در سیاست خارجی»، «تاریخ مصور آمریکا» و دو کتاب نشر ۲۷ بعثت درباره شهدای عرفه می‌شد، هفته رونمایی‌های کتاب بود. اما این‌هفته را باید هفته برگزاری اتفاقات مربوط به جوایز و جشنواره‌های ادبی دانست که برخی از اخبار مربوط به مراسم اختتامیه، برخی دیگر تعویق در برگزاری اختتامیه، برخی معرفی نامزدهای نهایی و برخی دیگر هم انتشار فراخوان هستند. به‌این‌ترتیب گزارش این‌هفته ۷ خبر درباره جایزه کتاب سال، جایزه دکتر مجتبایی، جشنواره ماورا، جشنواره خاتم، جایزه سردار دل‌ها، جایزه نوفه و جایزه مهرگان را در خود جا داده است.

اخبار ابتدایی گزارش هم ۲ خبر درباره تقاضای ناشران خارجی برای ترجمه کتاب درباره سردار سلیمانی و ادامه انتصابات عجیب در انتشارات علمی فرهنگی هستند. پس از اخبار مربوط به جوایز ادبی، ۲ خبر از رونمایی کتاب‌های این‌هفته مرور می‌شود و ۲ خبر دیگری هم که در ادامه می‌آیند درباره مراسم گرامیداشت سیدجعفر شهیدی و کمک به کتابخانه عمومی شهریار هستند که در جریان آشوب‌های آبان‌ماه، در آتش سوخت.

گزارش «یک‌هفته با کتاب» این‌هفته خبر خارجی و بین‌المللی ندارد اما ۳ خبر پایانی آن درباره فعالیت‌های ایران برای گسترش زبان فارسی در دیگر کشورهاست. به‌این‌ترتیب در گزارش این‌هفته ۳ خبر دیگر هم درباره فعالیت‌های فرهنگی ایران در کرواسی، سوریه و بنگلادش مرور می‌شود.

در ادامه اخبار برگزیده حوزه کتاب و ادبیات این‌هفته را مرور می‌کنیم؛

درخواست ناشران خارجی برای چاپ ترجمه درباره سردار سلیمانی

مجید جعفری اقدم مدیر انتشارات و آژانس ادبی پل این‌هفته در یک گفتگوی رادیویی گفت: پس از شهادت سردار سلیمانی تاکنون ناشرانی از ۱۳ کشور از جمله ترکیه، مصر، الجزایر، آذربایجان، صربستان، انگلیس، آمریکا، سوریه، لبنان، قزاقستان، گرجستان، ایتالیا و فرانسه از ما خواسته‌اند کتابی به آنها در مورد معرفی کنیم که درباره شهید سلیمانی باشد تا بتوانند آن‌ها را ترجمه کنند.

ادامه انتصابات عجیب و غریب در انتشارات علمی و فرهنگی

نادره رضایی مدیرعامل جوان و جدید انتشارات علمی و فرهنگی که انتصابش به این‌سمت با حاشیه‌هایی همراه بود، این‌هفته انتصابات عجیب و حاشیه‌دار دیگری را در این‌مجموعه انتشاراتی انجام داد که گزارش مشروحش در آرشیو خبرگزاری مهر قابل دسترسی و مطالعه است اما به‌طور خلاصه، رضایی، مرتضی ظفرزاده را به‌عنوان مشاور اجرایی خود و سید ارمیا مهدوی را هم به‌عنوان عضو هیات مدیره این‌بنگاه نشر منصوب کرد.

برگزاری اختتامیه جایزه دکتر مجتبایی

نهمین دوره جایزه دکتر فتح‌الله مجتبایی هم که به پایان‌نامه‌های دکتری علوم انسانی در حوزه‌های ادبیات و عرفان اعطا می‌شود، سه‌شنبه این‌هفته در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

برگزاری اختتامیه جشنواره ادبی ماورا

مراسم اختتامیه جشنواره «ماورا» هم که با حضور پژوهشگران ادبی افغانستان در اصفهان همراه است، از دیروز آغاز شده و امروز پنجشنبه روز پایانی خود را پشت سر می‌گذارد.

معرفی بخش دیگری از نامزدهای جایزه کتاب‌سال

این‌هفته هم مانند هفته‌های گذشته، نامزدهای جایزه کتاب‌سال در ۳ خبر مستقل توسط دبیرخانه این‌رویداد معرفی شدند. به‌این‌ترتیب، نامزدهای گروه فلسفه و روانشناسی با موضوعات فلسفه اسلامی، فلسفه غرب، منطق و روان‌شناسی، گروه کلیات با موضوعات کلیات و نسخ خطی و گروه علوم کاربردی در موضوعات مهندسی صنایع، مهندسی شیمی، مهندسی برق، مهندسی مکانیک و مهندسی کشاورزی معرفی شدند.

دو گروه فلسفه‌وروانشناسی و کلیات ۱۰ نامزد نهایی داشتند و گروه علوم کاربردی نیز ۱۷ نامزد داشت.

معرفی نامزدهای گمانه‌زن جایزه نوفه

دبیرخانه دومین دوره جایزه ادبی نوفه هم اسامی نامزدهای نهایی بخش «رمان گمانه‌زن» این‌رویداد را معرفی کرد. «رمان گمانه‌زن نوجوان» و «فصل اول» دو گروه دیگر این‌جایزه هستند که هنوز نامزدهای نهایی‌شان معرفی نشده است.

انتشار فراخوان جایزه سردار دل‌ها

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران این‌هفته فراخوان جایزه هنری سردار دل‌ها را با محوریت شخصیت سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی منتشر کرد که یکی از بخش‌های آن، ادبیات و داستان‌نویسی است.

تمدید جشنواره ادبی خاتم

دبیرخانه پنجمین جشنواره خاتم، داستان کوتاه با محوریت شخصیت پیامبر اکرم (ص) از تمدید مهلت ارسال اثر به این‌رویداد ادبی تا ۳۰ بهمن خبر داد.

تعویق اختتامیه جایزه مهرگان

دبیرخانه جایزه ادبی مهرگان این‌هفته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد مراسم پایانی این جایزه ادبی به تعویق افتاده است. این‌اتفاق به‌خاطر سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین و برای همدردی با حامد اسماعیلیون و منیرالدین بیروتی دو نویسنده‌ای که اعضای خانواده خود را در این‌حادثه از دست دادند، انجام شد.

برگزاری مراسم رونمایی از رمان جدید محمدرضا بایرامی

مراسم رونمایی از رمان جدید محمدرضا بایرامی با نام «درخت ابریشم بی‌حاصل» هم این‌هفته باحضور قاسمعلی فراست، رضا امیرخانی و بایرامی در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

برگزاری مراسم رونمایی از دو کتاب جدید کانون پرورش فکری

دو کتاب‌های «یک جای خوب، یک خواب خوب!» و «خانه‌ها» از مجموعه «قصه‌های مرغک» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روز دوشنبه ۲۳ دی در فروشگاه محصولات فرهنگی هنری «آفرینش» کانون پرورش فکری رونمایی شدند.

برگزاری مراسم گرامیداشت سیدجعفر شهیدی

ویژه برنامه «یاد استاد» به‌مناسبت گرامیداشت دوازدهمین سالروز درگذشت علامه سیدجعفر شهیدی نویسنده، مترجم و پژوهشگر فقید دیروز چهارشنبه ۲۵ دی در کتابخانه دکتر شهیدی برگزار شد.

اهدای کتاب توسط حوزه هنری به کتابخانه عمومی تفکر

در ادامه روند بازسازی و احیای کتابخانه عمومی تفکر در شهریار که در وقایع آبان‌ماه امسال در آتش آشوبگران سوخت، حوزه هنری هم تعدادی کتاب به این‌کتابخانه اهدا کرد. به‌این‌ترتیب ۱۹۵ عنوان کتاب با مضامین مختلف ادبی از مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری به کتابخانه تفکر اهدا شد.

طی هفته‌های پیش، مراکز دیگری هم به بازسازی این‌کتابخانه کمک کردند.

برگزاری نشست بررسی پیشینه واژگان فارسی در زبان کرواسی

نشست بررسی پیشینه زبان فارسی در زبان مردم کرواسی این‌هفته با حضور سفیر و وابسته بازرگانی سفارت کرواسی در ایران، در بنیاد سعدی برگزار شد.

آغاز صدمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق

مراسم افتتاحیه دوره زمستانی آموزش زبان فارسی با حضور فارسی‌آموزان جدید و دوره‌های پیش، روز شنبه ۲۱ دی در سالن اجتماعات مرکز مطالعات ایرانشناسی رایزنی فرهنگی کشورمان در دمشق، برگزار شد. این‌دوره، صدمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق محسوب می‌شود.

آغاز هفتادمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش

هفتادمین دوره آموزشی زبان و ادبیات فارسی هم این‌هفته در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش آغاز شد.

منبع | Refrence

بزرگترین ارائه دهنده خبرهای گوناگون در ضمینه های مختلف در بستر وب به صورت فوق العاده سریع

برترین ارائه دهنده خدمات امداد خودرو در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات اجاره اتوبوس در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات الو قلیون در تهران