از جنجال مالیات سفر تا بازپس گیری کاخ مرمر

فرهنگی
برترین ارائه دهنده خدمات اجاره خودرو در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات اجاره ماشین عروس در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات اجاره ون در تهران

وب سایت آسمان در راستای ارائه اخبار در زمینه های گونان اقدام به ارائه خبردرضمینه فرهنگی خود با بهترین گرداوری خبر از معتبر ترین منابع به نقل از خبرگذاری ایسنا نموده. لذا در این ضمینه شما را به مطالعه خبر فوق به نقل از خبر گذاری ایسنا مینماید.

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

از جنجال مالیات سفر تا بازپس گیری کاخ مرمر

از جنجال مالیات سفر تا بازپس گیری کاخ مرمر

بازپس گیری کاخ مرمر، جنجال مالیات سفرهای خارجی و ارسال گزارش گردشگری به سران قوا از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

به گزارش خبرنگار مهر، در این هفته مالیات سفرهای خارجی که توسط نمایندگان مجلس مصوب شد جنجالی را به پا کرد. هنوز هم این جنجال ادامه دارد. در لایحه مصوب مجلس بدون آنکه نظری از وزارت میراث فرهنگی پرسیده شود، اعلام کردند که برای سفرهای خارجی مالیات مصوب شده است.

براساس این مصوبه، سازمان امور مالیاتی مکلف است بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز برخی از موارد تبصره یک این مصوبه، از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی، وجوهی را به عنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز کند.

برخی از افراد جنجال به وجود آمده در باره مالیات سفر را اشتباه رسانه‌ها عنوان کردند و گفتند که مالیات سفر همان عوارض خروج است و قرار نیست قیمت آن تغییری کند منتها درباره این موضوع چند سوال مطرح شد. یکی اینکه چرا در همان مصوبه و چرا در تبصره‌ای به این موضوع اشاره نشد که این مالیات همان عوارض است و تنها نامش تغییر کرده است؟ سوال بعد اینکه گرفتن عوارض سابقه‌ای طولانی دارد و از سال ۶۴ تاکنون هزینه‌ای بابت خروج از کشور از مسافران گرفته می‌شود. چرا تاکنون هیچ بحثی درباره تغییر نام آن نشده بود؟ سوال دیگر آنکه چرا رئیس فراکسیون گردشگری مجلس اعلام کرده که با این موضوع مخالف است و چون عوارض گرفته می‌شود دیگر نیازی به دریافت مالیات نیست و چرا اعلام کرده که پیگیر ملغی شدن آن خواهد بود؟ از سوی دیگر سازمان امور مالیاتی نیز به تازگی اعلام کرده که مصوبه اخیر مجلس همان وجوهی است که مطابق روال قانونی قبل وصول می‌شد.

به گفته معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی بدیهی است این برداشت علاوه بر وصول وجوه قبلی بابت خروج از کشور مالیات جدیدی بر سفرهای خارجی وضع شده، برداشت ناصواب است.

در این هفته همچنین یکی از نمایندگان مجلس در تذکری به وزیر میراث فرهنگی و گردشگری درباره نحوه مرمت گنبد شیخ لطف الله سوال کرده و گفته است با توجه به شرایط بحرانی گنبد، مرمت آن امری اجتناب ناپذیر بوده است. در واقع این یک تصمیم درستی بوده که به روش نامناسب اجرایی شده و حساسیت‌های جامعه میراث فرهنگی کشور را برانگیخته است. از طرفی شواهد نشان می‌دهد که به اصل برگشت پذیری در این پروژه حساس هیچ توجهی نشده است.

وزیر میراث فرهنگی در این هفته در نشستی با فعالان بخش خصوصی از جمله جامعه تورگردانان که بیشتر در حوزه ورود گردشگران خارجی در کشور فعالیت می‌کنند، اعلام کرد اگرچه وضعیت گردشگری بحرانی است و من هم هنوز در شوک هستم اما نباید خبرهای منفی در این حوزه باعث شود که در سطح بین المللی، اوضاع گردشگری ایران نامناسب جلوه داده شود. بنابراین بخش خصوصی باید به آمارهایی که ارائه می‌کند، توجه بیشتری داشته باشد.

علی اصغر مونسان همچنین اعلام کرد برنامه‌هایی برای برگرداندن وضعیت گردشگری به سابق از روز شنبه اجرا خواهیم کرد. همچنین گزارشی در مورد وضعیت حال حاضر به سران قوا و اعضای شورای امنیت ارسال شده است.

سید رضا هاشمی رئیس اداره دیپلماسی وزارت امور خارجه گفته است سند راهبردی بین وزارت خارجه و میراث فرهنگی تهیه شده است و امیدواریم به امضای دو وزیر برسد. همچنین در اولین جلسه ستاد هماهنگی تنظیم روابط اقتصادی خارجی، موضوع گردشگری اضافه شده است. بنابراین حضور فعالان بخش خصوصی می‌تواند بسیار مفید واقع شود. از سوی دیگر اعضای جامعه باستان شناسی کشور در بیانیه‌ای نسبت به نصب دوربین‌های مداربسته در محوطه‌های باستان شناسی انتقاد شدیدی به وزیر میراث فرهنگی داشتند و در این بیانیه نوشتند ابلاغیه وزارت میراث فرهنگی در محل کار کارشناسان بدعتی توجیه ناپذیر، شوم و مخرب است.

توجیه ناپذیر بودن چنین ابلاغیه‌ای از آنجایی است که می‌دانیم بسیاری از محوطه‌های باستانی به دلیل عدم تأمین اعتبار مالی فاقد ابتدایی‌ترین امکانات حفاظتی هستند و از این نظر حفاظت آنها یکی از نگرانی‌های کارشناسان است. پس چطور نصب دوربین‌های مداربسته در اولویت مدیریت وزارتخانه قرار گرفته است ولی نصب این دوربین‌ها در محوطه‌های جهانی در اولویت نیستند.

این هفته همچنین از سوی بنیاد مستضعفان خبر رسید که به زودی تا قبل از دهه فجر کاخ مرمر که در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده، به موزه هنر ایران تقدیم خواهد شد. در روزهای آتی خبرنگاران و عکاسان برای اولین بار وارد این کاخ خواهند شد.

منبع | Refrence

بزرگترین ارائه دهنده خبرهای گوناگون در ضمینه های مختلف در بستر وب به صورت فوق العاده سریع

برترین ارائه دهنده خدمات امداد خودرو در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات اجاره اتوبوس در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات الو قلیون در تهران