دومین تلاش آمریکا برای تصویب قطعنامه ضد ایرانی

بین‌الملل
برترین ارائه دهنده خدمات امداد خودرو در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات اجاره اتوبوس در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات الو قلیون در تهران

وب سایت آسمان در راستای ارائه اخبار در زمینه های گونان اقدام به ارائه خبردرضمینه بین الملل خود با بهترین گرداوری خبر از معتبر ترین منابع به نقل از خبرگذاری ایسنا نموده. لذا در این ضمینه شما را به مطالعه خبر فوق به نقل از خبر گذاری ایسنا مینماید.

دومین تلاش آمریکا برای تصویب قطعنامه ضد ایرانی

دومین تلاش آمریکا برای تصویب قطعنامه ضد ایرانی

امروز سه شنبه بر اساس اعلام قبلی پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت به بحث و رای گیری گذاشته می شود.

خبرگزاری مهر – گروه بین الملل: آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران پیش‌نویس دیگری را در اختیار اعضای شورای امنیت سازمان ملل قرار داده و بر اساس اعلام قبلی این پیش‌نویس امروز سه شنبه در شورای امنیت به بحث گذاشته و احتمالاً در مورد آن رای‌گیری نیز انجام می‌شود.

رویترز در این رابطه به تلاش‌های سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه برای رسیدن به یک نقطه نظر مشترک با چین و روسیه در خصوص تمدید تحریم‌ها اشاره کرده و از شکست اروپائی ها در این تلاش‌ها که در راستای نزدیک شدن به خواست آمریکا انجام شده بود گزارش داده است.

یکی از دیپلمات‌های چینی حاضر در سازمان ملل به شرط افشا نشدن نامش در خصوص تلاش‌ها برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفت: تمدید تحریم تسلیحاتی ایران فاقد بنیان قانونی بوده و تلاش‌ها برای حفظ برجام را تضعیف می‌کند. پیش‌نویس ارائه شده هیچ شانسی برای تصویب ندارد.

اما در عوض «کیلی کرافت» نماینده آمریکا در سازمان ملل می‌گوید: روسیه و چین می‌خواهند از پایان تحریم تسلیحاتی ایران سود برده و تسلیحات خود را به تهران بفروشند.

«ریچارد گووان» از مدیران گروه بحران بین‌المللی نیز می‌گوید: شانس پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی آمریکا برای تصویب صفر است. این راهی است برای بازگشت تحریم‌ها. هرکسی در سازمان ملل می‌داند که این پیش‌نویس فقط پیش درآمدی است برای تقابل بزرگ‌تر در خصوص برنامه هسته‌ای ایران.

آزمون حساس

اما در مورد تلاش‌های آمریکا، روز گذشته هیل در گزارشی نوشته بود: به موجب آنکه پیش‌نویس قطعنامه‌ای که آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران به شورای امنیت ارائه کرده به رای گذاشته می‌شود استراتژی دولت ترامپ در برابر ایران آزمونی حساس را پیش رو دارد.

«ایلهان گلدنبرگ» از کارشناسان ارشد و مدیر برنامه امنیت خاورمیانه در موسسه «امنیت جدید آمریکایی» می‌گوید: دولت ترامپ می‌داند که طرح تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران راه به جایی نمی‌برد، اما آنچه از همه مهم‌تر است این نکته است که این جریان (تلاش برای تمدید تحریم‌ها) روشی است که آنها از طریق آن سعی در فعال کردن مکانیسم ماشه و از بین بردن هر آنچه از برجام باقی مانده هستند

اگر آنگونه که دیپلمات‌ها می‌گویند و محتمل‌ترین گزینه نیز همین است که پیش‌نویس قطعنامه آمریکا شکست بخورد، دولت آمریکا تهدید کرده که به سراغ فعال کردن مکانیسم ماشه و باز گرداندن تمامی تحریم‌ها خواهد رفت که این به معنای مرگ توافق هسته‌ای ایران است.

این قمار همچنین آینده اتحاد میان آمریکا و متحدانش که همچنان به حمایت از برجام ادامه می‌دهند را به چالش می‌کشد و این در حالی است که حمایت این کشورها از برجام موجب تضعیف سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ در برابر تهران شده است.

در همین رابطه «ایلهان گلدنبرگ» از کارشناسان ارشد و مدیر برنامه امنیت خاورمیانه در موسسه «امنیت جدید آمریکایی» می‌گوید: دولت ترامپ می‌داند که طرح تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران راه به جایی نمی‌برد، اما آنچه از همه مهم‌تر است این نکته است که این جریان (تلاش برای تمدید تحریم‌ها) روشی است که آنها از طریق آن سعی در فعال کردن مکانیسم ماشه و از بین بردن هر آنچه از برجام باقی مانده هستند.

«تریتا پارسی» نایب رئیس موسسه کوئینسی برای سیاستمداری مسئولانه، نیز درباره موضع کشورهای اروپایی در خصوص اقدامات ضد ایرانی دولت آمریکا می‌گوید: سایر امضا کنندگان برجام نیز خواستار لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران نیستند اما دیدگاه آنها این است که اقدامات دولت ترامپ غیر صادقانه بوده و در حقیقت آمریکا به دنبال مرگ برجام است.

یک دیپلمات اروپایی نیز به هیل گفته است: در حالت کلی ما از تحریم تسلیحاتی حمایت می‌کنیم اما با برخی از تحریم‌های یکجانبه آمریکا که علیه ایران اعمال شده مخالف هستیم.

به گزارش مهر، مجموع این تحولات نشان می دهد که دستان آمریکا در موقعیت فعلی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خالی است و ممکن است واشنگتن برای فرار از دومین شکست در این رابطه، رای گیری برای تمدید تحریم های تسلیحاتی را به تعویق بیاندازد.

ایران هراسی و تزلزل اروپائی‌ها

مجید تخت روانچی سفیر و نماینده ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: آمریکا برای جلب حمایت از قطعنامه غیرقانونی خود برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، که ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورا است، به ایران هراسی و تهدید متوسل شده است.

وی در توئیت خود تاکید کرد: شورای، می‌بایست – دوباره – زورگویی و یک‌جانبه‌گرایی را همان طور که هنگام معرفی این قطع‌نام توسط آمریکا نشان داد، رد کند.

«رامین مهمانپرست» سفیر اسبق کشورمان در لهستان در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران که بنا به قطع‌نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است در مهر ماه پایان یابد، گفت: آنچه در مورد رفتار ایالات متحده در مورد تلاش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه کشورمان به نظر می‌آید، این موضوع است که آمریکایی‌ها بیشتر به دنبال استفاده از فضای تبلیغاتی و جنگ روانی هستند.

وی افزود: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند تا با جنگ روانی و بازی تبلیغاتی حول موضوع تحریم‌های تسلیحاتی ایران و برجام، بر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ تاثیر بگذارند. آمریکا تلاش دارد با این قبیل رفتار، مقابل پایان یافتن تحریم‌های تسلیحاتی ایران که موعد آن در ماه اکتبر است، مانع ایجاد کند و باید گفت که این رفتار غیرقانونی است.

مهمانپرست اضافه کرد: اروپا نشان داد توان و یا اراده مقابله با آمریکا را ندارد و در هر صورت، انتظاری که از رهبران اروپایی به‌عنوان مجموعه‌ای اثرگذار در افکار عمومی وجود داشت، برآورده نشد و اروپایی‌ها در نهایت در این آزمون بزرگ مردود شدند.

وی گفت: رهبران اروپایی باید مشخص کنند که تا چه زمانی می‌خواهند با رویه‌های ساختارشکنانه آمریکا همراهی کنند و در مقابل تهدیدات واشنگتن، از هویت اصلی خود دور شوند و استقلال خود را از دست بدهند.

منبع | Refrence

بزرگترین ارائه دهنده خبرهای گوناگون در ضمینه های مختلف در بستر وب به صورت فوق العاده سریع

برترین ارائه دهنده خدمات ثبت دامنه در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات طراحی سایت در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات انجام پروژه سئو در تهران