رادیو قرآن اولین رادیویی که با انقلاب متولد شد/ مروری بر سیر تکوین و استقلال

فرهنگی
برترین ارائه دهنده خدمات اجاره خودرو در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات اجاره ماشین عروس در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات اجاره ون در تهران

وب سایت آسمان در راستای ارائه اخبار در زمینه های گونان اقدام به ارائه خبردرضمینه ورزشی خود با بهترین گرداوری خبر از معتبر ترین منابع به نقل از خبرگذاری ایسنا نموده. لذا در این ضمینه شما را به مطالعه خبر فوق به نقل از خبر گذاری ایسنا مینماید.

رادیو قرآن اولین رادیویی که با انقلاب متولد شد/ مروری بر سیر تکوین و استقلال

بانک جامع میان‌برنامه‌های رادیو قرآن به روز افتتاحش نزدیک می‌شود؛ رسانه‌ای که ارزشی است و شنیدنش لذات معنوی و اخروی را به همراه دارد؛ محوری‌ترین برنامه‌اش از قدیم‌الایام پخش تلاوت‌های درجه یک را در دستور کارش داشته و دارد.

رادیو قرآن اولین رادیویی که با انقلاب متولد شد/ مروری بر سیر تکوین و استقلال – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، اولین رادیویی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی متولد شد نامش رادیو قرآن است. 22 بهمن‌ماه سال 1362 با حضور مقام معظم رهبری افتتاح شد؛ جالب است که در روز شروع کار رادیو قرآن، تلاوت مقام معظم رهبری به همراه سه ساعت تولید برنامه در روز و 6 ساعت پخش، شنیدنی شد. 14 سال بعد از گذراندن مراحل توسعه، به روزهای نهم و دهم دی‌ماه سال 1376 رسیدیم؛ جامعه وارد روز اول ماه رمضان سال 1418 قمری شده بود. مقام معظم رهبری با حضور جمع کثیری از استادان، قاریان و دست‌اندرکاران امور قرآن، این شبکه رادیویی را به عنوان شبکه مستقل رادیویی 24 ساعته اعلام کردند.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , رادیو قرآن , رادیو ,

حوزه‌های برنامه‌سازی رادیو قرآن

رادیو قرآن با توجه به اسناد سازمانی که وجود دارد به ویژه در سرفصل منویات مقام معظم رهبری در حوزه گسترش فرهنگ قرآن در کشور، تولیدات خود را برنامه‌ریزی کرده است؛ می‌توان به برخی از حوزه‌های برنامه‌سازی رادیو قرآن در محورهای زیر اشاره کرد:

1- تولید، تأمین و پخش تلاوت از برترین قاریان جهان اسلام.

2- ارائه آموزش‌های فراگیر و سهل‌الوصول مهارت‌های تلاوت قرآن در بین آحاد جامعه.

3- توجه و ارائه ترجمه، شرح و توضیح و تفسیر آیات و سوره‌های قرآن کریم.

4- اطلاع و آگاهی‌بخشی از پیوند مفاهیم، معارف و علوم قرآنی با زندگی فردی و اجتماعی.

5- انعکاس و پشتیبانی رسانه‌ای از فعالیت‌های قرآنی استانی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی (مسابقات و محافل قرآنی).

مهمترین ارزش‌های بنیادین این رسانه قرآنی

رادیو قرآن با تکیه به ارزش‌های ماهوی موجود به عنوان رسانه‌ای دینی و انقلابی تأسیس شد که در این راستا می‌توان به مهمترین ارزش‌های بنیادین این رسانه قرآنی اشاره کرد:

1- تمسک به قرآن کریم با تکیه بر جهان شمولی و همگانی بودن قرآن کریم و جامعیت و کارآمدی آن در تعلیم، تربیت و تنها وسیله هدایت و سعادتمندی انسان در طول اعصار.

2- پایبندی به آرمان‌ها و ارزش‌های دینی برخاسته از قرآن و حدیث و انفکاک‌ناپذیری قرآن کریم و اهل‌بیت عصمت و طهارت (علیه‌السلام) به عنوان محور اندیشه و عمل امت اسلامی و مرجعیت توأمان و جدایی‌ناپذیری قرآن و اهل‌بیت (علیهم‌السلام).

3- پایبندی به اصول و ارزش‌های قرآنی انقلاب اسلامی و دیدگاه‌های امام راحل و مقام معظم رهبری.

4- بهره‌مندی از آواها و نواهای فاخر (تواشیح ، ابتهال) و فارغ از موسیقی‌سازها.

5- پایبندی به اخلاق حرفه‌ای و رسانه‌ای مبتنی بر تعالیم قرآن کریم.

6- پرهیز از تفرقه بین اقوام و همه مذاهب مسلمان و ادیان الهی.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , رادیو قرآن , رادیو ,

طرح‌های کلان شبکه تخصصی رادیویی

رادیو قرآن در ادامه فعالیت خود و با رشد مخاطب به عنوان اولین شبکه تخصصی رادیویی طرح‌های کلان را با مشارکت دستگاه‌های مسئول جلو می‌برد؛ از جمله این طرح‌ها می‌توان به طرح‌های ملی "آیه‌های زندگی"، "ختم قرآن‌کریم"، "حفظ قرآن"، "جشنواره‌های ابتهال"، "تواشیح و جمع‌خوانی" و … اشاره کرد.

رادیو تلاوت کانال دوم شبکه قرآن

رادیو تلاوت با عنوان کانال دوم شبکه قرآن با هدف اشاعه فرهنگ قرآن‌خوانی و تشویق و ترغیب علاقه‌مندان به قرائت قرآن از روز اول ماه مبارک رمضان سال 1391 آغاز به‌کار کرد و در حال حاضر به صورت 24 ساعته پخش می‌شود.

رادیو ترتیل کانال سوم شبکه قرآن

رادیو ترتیل با عنوان کانال سوم شبکه رادیویی قرآن در ماه مبارک رمضان سال 1397 با پیام علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به مناسبت راه‌اندازی رادیو ترتیل و حضور جمعی از شخصیت‌های برجسته قرآنی کشور و معاون صدا در روز چهارشنبه 26 اردیبهشت‌ماه از طریق زیرساخت رادیوهای مناسبتی موج 95.5 فعالیت خود را آغاز کرد.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , رادیو قرآن , رادیو ,

طرح ملی کرسی تلاوت در شهرستان‌ها

سیاست پخش روزانه تلاوت ترتیل در ابتدا با پخش 17 بار از یک جزء قرآن و سپس در دومین سال افتتاح با پخش روزانه 21 جزء تلاوت ترتیل بود.

مدیران مختلفی را رادیو قرآن به خودش دید و این اواخر هم طرح‌های ملی از جمله برگزاری کرسی‌های تلاوت و قرآن کریم با حضور قاریان برجسته در شهرهای مختلف ایران می‌توان اشاره کرد؛ البته قرار است این طرح با گسترش بیشتری ادامه پیدا کند.

تربیت 10 میلیون حافظ

مجتبی ایزدی از دوازدهم خردادماه امسال با حکم حمید شاه‌آبادی معاون صدا به عنوان مدیر جدید رادیو قرآن منصوب شد. او چندی پیش در اولین نشست خبری خود بر اقدام‌های ویژه رادیو قرآن که یکی از مهمترین آنها راه‌اندازی رادیو ترتیل بود تأکید کرد.

رادیو ترتیلی که روزانه 21 جزء از موج 95.5 پخش می‌شود و به قولِ ایزدی، این راه‌اندازی در راستای تربیت 10 میلیون حافظ است.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , رادیو قرآن , رادیو ,

روایت نمایشی رادیویی با قصه‌های قرآنی

ایزدی به ساخت میان‌برنامه‌ها و توجه به قصه‌های قرآنی با روایت نمایشی، تأکید دارد و حتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم به این نکته در جنبه‌های مختلف از جمله ترویج فرهنگ "عفاف و حجاب" هم اشاره کرد.

یکی دیگر از اقدامات رادیو قرآن در این چند ماهه، طرح کرسی تلاوت ملی است که فرصت خوب و مناسبی برای دیده شدن استعدادهای قرآنی شهرستانها به شمار می‌رود.

محله تلاوت و برنامه زنده والعصر

رادیو قرآن این روزها برنامه زنده‌ والعصر را روی آنتن می‌برد که شنونده رادیو می‌تواند عصرها مخاطب این برنامه زنده 45دقیقه‌ای باشد. دیگر برنامه‌ای که این روزها روی آنتن می‌رود برنامه "محله تلاوت" است.

در حال حاضر بیش از 10 میان برنامه جدید طراحی شده و در مسیر تولید قرار گرفته‌اند که از جمله آن می‌توان به قرار تلاوت، تلاوت‌های مجلسی همراه با ترجمه، نمایش‌های کوتاه قرآنی، قرائت‌نامه و رحل‌نور اشاره کرد.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , رادیو قرآن , رادیو ,

اولین مدیر رادیو قرآن چه کسی است؟

اولین مدیر رادیو قرآن مصطفی صدرزاده بود، 15 سال تلاش کرد تا اهداف رادیو قرآن محقق شود. افراد دیگری هم در مدیریت رادیو قرآن تلاش داشتند و رادیو قرآن مسیر ترقی را پیش گرفت. ایزدی مدیر این روزهای رادیو قرآن به خبرنگار تسنیم گفت: از 19 خردادماه که ما آمدیم بعد از تجزیه و تحلیل محیط با نخبگان قرآنی مشورت داشتیم در حوزه‌های زیرساختی، محتوایی و ستادی برنامه‌هایی را پایه‌ریزی کردیم.

بانک جامع میان‌برنامه‌ها

او تأکید کرد: 10 اقدام اصلی در 5 ماه گذشته داشتیم؛ اولین اقدام ما طراحی و اجرای بانک میان برنامه‌های شبکه بود. 2 هزار میان‌برنامه آماده ورود به سامانه‌اند و انتظار داریم تا پایان سال 5 هزار میان‌برنامه طراحی و ارائه بدهیم. از تکرار تولیدات هم جلوگیری و برای امتداد، پیام آن را در فضای مجازی منتشر می‌کنیم.

24 ساعته شدن رادیو قرآن

ایزدی مدیر رادیو قرآن در سالروز مستقل شدن این شبکه رادیویی که توانست وارد پخش 24 ساعته شود، خاطرنشان کرد: رادیو قرآن وارد دهه چهارم فعالیت خودش شده است؛ بر مبنای پیام مقام معظم رهبری که در رابطه با رسانه ملی فرمودند رسانه‌ملی موتور محرک رشد و پیشرفت جامعه است ما هم تلاش داریم رادیو قرآن را در این دهه به موتور محرک رشد و پیشرفت فعالیت‌های قرآنی و ارتقای فرهنگ قرآنی در کشور تبدیل کنیم.

ناهید مسلمی به رادیو برگشت"رادیو انتخاب" برنامه انتخاباتی شبکه 4 سیماعمار تفتی و بازیگران رادیویی وارد انتخابات می‌شوند

تغییر جدول پخش برنامه‌ها با نظرسنجی

وی افزود: برای تحقق همین هدف برنامه‌های مختلفی تدارک دیده شده‌اند که از جمله آن می‌توان به راه‌اندازی رادیو ترتیل اشاره کرد که روزانه 21 جزء از موج 95.5 پخش می‌شود؛ این کار در راستای تربیت 10 میلیون حافظ است. اقدام دیگر تغییرات در جدول پخش برنامه‌ها است؛ ما برای بررسی جدول پخش به نظرسنجی نیاز داشتیم. نظرسنجی با 8 سؤال برای گروه‌های مختلف طراحی شد، نتایج را دریافتیم و اعمال کردیم. بالا بردن ضرباهنگ برنامه‌ها کوتاه کردن مدت برنامه‌ها، افزایش میان‌برنامه‌ها بهبود وضعیت پخش تلاوت‌ها و ادعیه و انعکاس رویدادها از کارهایی بود که شد.

نهضت تولید میان‌برنامه در رادیو قرآن

مدیر رادیو قرآن تأکید کرد: نهضت تولید میان‌برنامه در رادیو قرآن شکل گرفته است. تاکنون بیش از 10 میان‌برنامه جدید طراحی شده و در مسیر تولید قرار گرفته‌اند. قرار تلاوت، تلاوت‌های مجلسی همراه با ترجمه، نمایش‌های کوتاه قرآنی، قرائت‌نامه و رحل نور از جمله آنها است.

رادیو تلاوت در دهه سوم و رادیو ترتیل در دهه چهارم

وی در خصوص راه‌اندازی رادیو تلاوت، گفت: در جریانید که دهه سوم فعالیت رادیو قرآن به راه‌اندازی رادیو تلاوت ختم شد و حالا در دهه چهارم این شبکه رادیویی، رادیو ترتیل در حال پخش است که از اول مردادماه پخش خودش را شروع کرده است. البته در بستر رادیو مناسبتی الان پخش می‌شود و ما امیدواریم با تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد شرایط بهتری را برای پخش این شبکه فراهم کنیم.

زمان افتتاح بانک جامع میان‌برنامه‌ها رسید

ایزدی در پاسخ به این سؤال که آیا قرار است بانک جامع میان‌برنامه‌ها را افتتاح کنید، تصریح کرد: تغییر رویکردی در دوره جدید مدیریت ایجاد کردم و آن کوتاه کردن برنامه‌های بلند است و در این راستا به طرح ویژه میان‌برنامه‌ها رسیدیم. بنابراین در این دوره شاید نزدیک به 20 عنوان برنامه جدید در دستور کار داریم، بیش از 10 عنوان به مرحله تولید و پخش رسیده است و بقیه عناوین هم مراحل تولیدشان را می‌گذرانند. انتظار داریم با این نگاه، تأثیرگذاری بیشتر محتوا و پیام برای مخاطب صورت بگیرد.

وی افزود: در بحث نهضت تولید میان‌برنامه، بانک جامع میان‌برنامه را با بیش از 4 هزار میان برنامه، بهمن‌ماه افتتاح خواهیم کرد. ان‌شاءالله تا روز افتتاح افزایش تعداد تولیدی این میان‌برنامه‌ها را شاهدیم.

هدف اصلی راه‌اندازی رادیو قرآن

مدیر رادیو قرآن در پایان خاطرنشان کرد: هدف اصلی راه‌اندازی رادیو قرآن ایجاد و تقویت شرایط انس مردم با قرآن است. دریچه انس مردم با قرآن، تلاوت و یکی از محوری‌ترین برنامه‌های مورد تأکید همیشگی مقام معظم رهبری پخش تلاوت‌های درجه یک است و البته رادیو از گذشته تاکنون پخش تلاوت‌های قرآن درجه یک را در دستور کارش دارد.

انتهای پیام/

منبع | Refrence

بزرگترین ارائه دهنده خبرهای گوناگون در ضمینه های مختلف در بستر وب به صورت فوق العاده سریع

برترین ارائه دهنده خدمات امداد خودرو در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات اجاره اتوبوس در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات الو قلیون در تهران