معیشت پایدار را مناسک‌سازی کنیم

فرهنگی
برترین ارائه دهنده خدمات اجاره خودرو در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات اجاره ماشین عروس در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات اجاره ون در تهران

وب سایت آسمان در راستای ارائه اخبار در زمینه های گونان اقدام به ارائه خبردرضمینه فرهنگی خود با بهترین گرداوری خبر از معتبر ترین منابع به نقل از خبرگذاری ایسنا نموده. لذا در این ضمینه شما را به مطالعه خبر فوق به نقل از خبر گذاری ایسنا مینماید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

معیشت پایدار را مناسک‌سازی کنیم

معیشت پایدار را مناسک‌سازی کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در آستانه ماه های محرم و صفر هستیم گفت: ضروری است در کنار معیشت روزمره نیازمندان به مناسک سازی معیشت پایدار در این حوزه بپردازیم.

به گزارش خبرگزاری مهر صبح امروز هفتصد و چهل و ششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر و اعضای این شورا با دستور جلسه ارتقای فرهنگ تعاون و احسان برگزار شد.

سیدعباس صالحی با تبریک دهه ولایت گفت: توجه به معیشت نیازمندان مهم است ولی باید معیشت پایدار را مناسک سازی کنیم.

وی افزود: از زمان شیوع کرونا موضوع رزمایش همدلی مومنانه هم آغاز شد و در آستانه محرم و صفر باید این همدلی تداوم یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: شیوع کرونا در بسیاری از مسائل کشور از جمله موضوعات اقتصادی فرهنگی و اجتماعی تأثیر گذاشته و محرم و صفر فرصت مناسبی است تا از آن برای رفع و کاهش برخی از این مشکلات بهره ببریم زیرا این دو ماه همیشه کانونی برای اتفاقات مهم سیاسی، اجتماعی و … کشور بوده و قدرت ذخیره دارد و در شرایط کنونی کشور می‌توان از آن بهره برداری کرد.

صالحی با اشاره به وجود پایگاه‌های مختلف تعاون و احسان در کشور ادامه داد: باید به این پایگاه‌ها توجه داشت. برخی از این پایگاه‌ها کار را از قبل شروع کرده اند مانند بنیاد مستضعفان، سازمان بهزیستی، بسیج و …. گروه دیگر مانند هیئات، سمن‌ها، کانون‌های ورزشی و… هستند و گروه سوم افرادی هستند که به طور طبیعی در محرم و صفر خیرات و نذوراتی داشته اند و در این پایگاه‌ها فعال هستند.

وی افزود: در آستانه آغاز سال تحصیلی هستیم و می‌توان در حوزه‌های معیشت، هدایا، لوازم بهداشتی و … از محرم و صفر برای رسیدگی به کودکان دانش آموز نیازمند بهره بیشتری ببریم و به طرف حوزه‌های پایدارتر در این زمینه برویم که چطور در ماه‌های محرم و صفر فرصت‌ها را به سمت معیشت‌های پایدارتر مانند تهیه مسکن و ایجاد شغل سوق دهیم و در این ماه‌ها هم دستگاه‌های اجرایی و هم گروه‌ها و افراد به این سمت روی آورند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: برای رسیدن به این مسیر نیاز به موضوع سازی و ایده پردازی داریم و این ایده‌ها را می‌توان فرصتی دانست و امسال کرونا هم می‌تواند مناسک جدید ایجاد کند که باید به آن توجه داشت.

وی ادامه داد: بعد از معیشت پایدار، حوزه بهداشت ضلع دیگری است که باید در محرم و صفر به آن توجه داشته باشیم. به این معنا که ضلع دیگر تعاون محرم و صفر را بهداشت و درمان قرار دهیم. ضلع سوم هم فراغت و نشاط اجتماعی است که توجه به آن ضروری است.

وی تاکید کرد: بنابراین سه ضلع معیشت پایدار، بهداشت و درمان و فراغت سه ضلع جدی حوزه تعاون و احسان در ماه‌های محرم و صفر است که لازم است دستگاه‌های مختلف ایده‌های خود را در این زمینه ارائه دهند.

صالحی در بخش دیگری بر توجه به عزت مندی کسانی که از تعاون و احسان بهره مند می‌شوند تاکید کرد و گفت: تعاون و احسان باید با عزت مندی کسانی که از آن بهره می‌برند و همچنین عزت کشور همراه باشد. این احسان نباید با درماندگی کشور همراه باشد. بنابراین مدل سازی اینکه در مسیر تعاون و احسان هم عزت کسانی که از آن بهره می‌برند و هم عزت کشور حفظ شود، ضروری است.

در ابتدای این جلسه سیدمحمدرضا موالی زاده دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با تبریک اعیاد به برخی مناسبت‌های تقویمی در روزهای گذشته اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری همزمان با شیوع کرونا به فرهنگ همیاری و همدلی مومنانه تاکید زیاد داشته اند و این جلسه با این موضوع تشکیل شده است.

در ادامه میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی از شرایط اقتصادی پدیدآمده در میان دهک‌های آسیب دیده جامعه ارائه کرد.

در بخش دیگری وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اقدامات این سازمان همزمان با شیوع کرونا، گفت: این ویروس سالمندان و افراد در معرض خطر را بیش از دیگران با خود مواجه کرد.

وی ادامه داد: از بهمن سال گذشته و همزمان با شیوع این ویروس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیردار در این سازمان تشکیل شد.

قبادی افزود: دوهزار و ۵۳۱ مرکز ویژه معلولان، سالمندان، افراد دارای مشکلات روحی و روانی و حرکتی در کشور وجود دارد و در کنار آن بسیاری از مراکز نگهداری از فرزندان بی سرپرست و افراد دارای اعتیاد که به صورت شبانه روزی نگهداری می‌شوند وجود دارد که آنها هم در معرض این ویروس قرار دارند.

وی با اشاره با آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در خانه‌های سالمندان سراسر جهان ادامه داد: در برخی کشورها همزمان با شیوع کرونا برای معلولان، برخی محدودیت‌ها ایجاد شد. ولی در سازمان بهزیستی کشور طبق شرایطی که پیش آمد پیشگیری‌های لازم صورت گرفت و مراکز قرنطینه شد. از پذیرش موارد جدید جلوگیری شد مگر با دستور قضائی و به صورت ایزوله و ایجاد تمهیدات بهداشتی لازم برای آنها.

قبادی گفت: ۱۵ هزار مهد کودک تحت پوشش بهزیستی و همچنین مراکز توان بخشی همزمان با تعطیلی مدارس به دلیل شیوع کرونا تعطیل شد که شرایط سخت اقتصادی برای آنها به وجود آمد.

وی ادامه داد: در این ایام ۷۰ میلیارد تومان تأمین اعتبار شد که به عنوان کمک هزینه به ۱۹۱ هزار خانوار دارای معلولیت شدید با حفظ کرامت در کارت‌های الکترونیک آنها واریز شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) و … کمک‌های خوبی به سازمان بهزیستی داشتند.

وی در بخش دیگری به در نظر گرفتن وام و بیمه بیکاری برای مجموعه‌های زیان دیده و مهد کودک‌های رو به تعطیلی از طرف ستاد مقابله با آسیب‌های اقتصادی ناشی از کرونا اشاره کرد.

قبادی در پایان گفت: کرونا فرصتی برای همدلی و انسجام در امور خیر و یک نهضت مردمی با هدف انسجام و ترغیب جوانان و اقشار مختلف جامعه برای انجام کارهای خیر است که باید از آن بهره کافی را برد.

در بخش دیگری از این جلسه عسگری و ترکمانی مجموعه اقدامات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) در ایام شیوع کرونا در قالب بسته‌های حمایتی و تولید و توزیع اقلام بهداشتی به مناطق کم برخوردار را ارائه کردند.

در بخش دیگری هم رضا پورحسین قائم مقام معاون سیما هم گزارشی از مجموعه فعالیت‌ها و گزارش‌های و اخبار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ارائه کرد.

وی گفت: از ابتدای شیوع کرونا این سازمان رزمایش‌های مومنانه و همدلی‌های مومنانه را اطلاع رسانی کرد و تلاش کردیم منعکس کننده فعالیت‌های میدانی در این زمینه باشیم تا از این طریق همدلی‌ها را مناسک سازی کرده و ترویج دهیم و اقشار مختلف جامعه را ترغیب به همدلی‌های مومنانه کنیم.

در بخش دیگری از این جلسه فتاح رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با اشاره به سیر شکل گیری این بنیاد و برخی اقدامات آن گفت: به وجهه اجتماعی این بنیاد باید توجه بیشتری شود.

وی ادامه داد: در این بنیاد تا دو سال آینده پروژه‌های نیمه تمام نخواهیم داشت و با سرمایه گذاری خود بنیاد به بهره برداری خواهند رسید که در این مسیر هم اشتغال ایجاد می‌شود و هم تولید افزایش می‌یابد.

فتاح ادامه داد: قانون بازنشستگان را در بنیاد اجرایی کردیم و سن این بنیاد را از نظر مدیریتی کاهش دادیم تا از توانایی جوانان بهره بیشتری ببریم.

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی افزود: در این بنیاد در حال تقویت فرهنگ قرض الحسنه هستیم زیرا به نظرم این فرهنگ در جامعه مغفول مانده و باید بیش از گذشته به آن توجه کنیم.

وی با اشاره به برخی اقدامات این بنیاد در ایام شیوع کرونا گفت: گروه‌های جهادی و ارزشی در این ایام کمک‌های بسیاری با هدف همدلی مومنانه به ما داشتند.

منبع | Refrence

بزرگترین ارائه دهنده خبرهای گوناگون در ضمینه های مختلف در بستر وب به صورت فوق العاده سریع

برترین ارائه دهنده خدمات امداد خودرو در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات اجاره اتوبوس در تهران

برترین ارائه دهنده خدمات الو قلیون در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *